W zeszły piątek, 27 września 2019 roku, Arabia Saudyjska wprowadziła wizy turystyczne dla 49 krajów, w tym Polski.
Aby otrzymać wizę wystarczy wejść na stronę Saudi Arabia Visa, wypełnić wniosek oraz wnieść opłatę w wysokości 440 SAR (około 471 PLN). Wiza jest wielokrotna, ważna przez przez rok, ale podczas jednego pobytu w Arabii Saudyjskiej nie można przebywać dłużej niż 90 dni, a w ciągu roku maksymalnie 180 dni.
Obywatele krajów nie znajdujących się na poniższej liście, mogą starać się o wizę w konsulacie Arabii Saudyjskiej.
Jak powinny ubierać się turystki?
Arabia Saudyjska wprowadziła kilka udogodnień dla kobiet odwiedzających Królestwo. Do tej pory kobiety nie-muzułmanki nie musiały zakrywać włosów, lecz miały obowiązek noszenia abai (płaszczyka narzucanego na ubranie). Więcej w tekście Nasze życie w Arabii Saudyjskiej było interesujące, przyjemne i bezpieczne.
Teraz jednak turystki nie będą musiały nosić abai, wystarczy, żeby ubierały się skromnie (długi rękaw, nogawka i bez dekoltów). Choć prawo weszło w życie, właściciele galerii handlowych ostrzegli, że nie będą go honorowali. Przed kilkoma dniami turystka bez abai nie została wpuszczona do Dhahran Mall we wschodniej prowincji, gdzie kiedyś mieszkałam. Może warto na wszelki wypadek mieć abaję przy sobie.
Mężczyźni też muszą przestrzegać pewnych reguł dotyczących ubioru. Spodnie powinny zakrywać kolana, a koszule ramiona (można nosić T-shirty, ale nie koszulki bez rękawów).
Podróżniczki będą mogły zwiedzać Arabię same, bez towarzystwa mężczyzn. Wcześniej kobiety nie mogły zatrzymywać się w hotelach same. Kolejną istotną zmianą jest to, że pokoje hotelowe będą wynajmowane niezamężnym parom. Prawo szariatu, wedle którego związki poza małżeńskie są przestępstwem, nie bedzie obowiązywało turystów. Ciekawa jestem, czy kobiety będą mogły prowadzić samochód. O zachodzących ostatnio przemianach w Królestwie napisaliśmy w tekście Dlaczego Saudyjki dopiero teraz wsiadły za kierownicę?
Co zwiedzać w Arabii Saudyjskiej?
Turystów nie-muzułmanów nadal będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Mekki i Medyny.
Ruiny Mada’in Salih
Z pewnością jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Królestwie są ruiny Mada’in Salih, więcej w tym filmiku. Niegdyś było to starożytne miasto zamieszkiwane przez Nabatejczyków. Mimo, że ruiny znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i często porównywane są do Petry w Jordanii, do tej pory były trudno dostępne. Bez przewodnika ciężko było je odnaleźć wśród piasków pustyni, poza tym sporadycznie zdarzały się tam napady na podróżników. Obecnie zagraniczni eksperci pracują nad tym, żeby przekształcić Mada’in Salih w obiekt turystyczny.
Strefa turystyczna nad Morzem Czerwonym w budowie
W skład kompleksu będzie wchodzić wybrzeże między miastami Umluj i Al Wajh oraz 50 dziewiczych wysp. W sumie teren o powierzchni 34,000 km², czyli nieco większy niż Belgia. W strefie turystycznej, jak w zamkniętych osiedlach dla obcokrajowców, najprawdopodobniej nie będzie obowiązywać prawo szariatu, tzn. kobiety będą mogły opalać się w bikini, może nawet w barach sprzedawany będzie alkohol. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale budowa ma ruszyć po koniec 2019 roku, a zakończenie pierwszego etapu przewiduje się na 2022 rok.
W tym linku znajdziecie listę wielu innych miejsc, które mogą zainteresować podróżników.
Co jest zakazane w Arabii Saudyjskiej?
W Królestwie obowiązuje islamskie prawo szariatu. Alkohol i wieprzowina są nielegalne i za ich posiadanie grożą wysokie kary. Za posiadanie narkotyków zaś, kara śmierci. Związki poza małżeńskie i homoseksualne również podlegają surowym karom. Robienie zdjęć przez wielu Saudyjczyków uważane jest za niezgodne z islamem (haram), więc fotografowanie w miejscach publicznych może być czasem utrudnione.
Jeśli nie przeszkadzają Wam tego typu ograniczenia, podróż do Arabii Saudyjskiej może być niezapomnianym i wzbogacającym doświadczeniem. Chętnie odpowiemy na pytania związane z życiem w Królestwie. Może zainteresuje Was tekst O pracy nauczyciela angielskiego w Arabii Saudyjskiej.
Polecamy też:
„Biała z ciapatym, ja pier****!” – tak przywitano nas w Warszawie
Dlaczego Saudyjki dopiero teraz wsiadły za kierownicę?
O wolontariacie w obozie dla uchodźców w Jordanii opowiada Natalia Kaszuba
Rozmowa o związkach międzykulturowych i tolerancji
Nasz spontaniczny ślub w Tanzanii
Wywiad z Sadeemką, Ślązaczką, która przeszła na islam
Yovo i Brownie. Czy jesteśmy multi-kulti? (wpis gościnny dla portalu Polki na Obczyźnie)
Kwiatek w Beninie. O Polce wspierającej edukację dzieci w Afryce
Nasze życie w Arabii Saudyjskiej było interesujące, przyjemne i bezpieczne.
Osiem najczęściej zadawanych pytań na temat Dubaju.
Ja, żona innowiercy (wpis gościnny dla portalu Polki na Obczyźnie)
Ramadan w Arabii Saudyjskiej, czyli dlaczego post skutkuje przybieraniem na wadze
O podróżach i o tym że życie jest szukaniem
Jak znalazłam pracę w szkole językowej w Wietnamie
[mc4wp_form id=”497″]